Quantcast
Channel: ogrodowe diy – Twoje DIY

Jak urządzić drewniany taras? Moje sposoby na wyjątkowy klimat.

$
0
0

Kiedy zamawialiśmy domek, to od razu wiedziałam, że taras musi być duży. Wychowana w domku letniskowym rodziców, wiedziałam, co chcę mieć, co mogę sobie odpuścić i co koniecznie zmienić. Kiedyś mój rodziny taras był bardzo duży, a potem tata zrobił nowy i ten był tak mały, że wszyscy to odczuliśmy boleśnie, kiedy podrośliśmy i założyliśmy własne rodziny, a grilla jedliśmy na raty, bo wszyscy nie mogliśmy się pomieścić. Dlatego mój drewniany taras musiał być duży, aby spełniał różne funkcje i pomieścił nas i naszych gości. Taras ma 16,5 m² i jest dla nas w sam raz, a mówię to z perspektywy 10 lat korzystania z niego. Taras w tym roku trochę odświeżyłam nowymi meblami. Poprzednią aranżację możesz zobaczyć TUTAJ.

drewniany taras

Jeszcze w czerwcu ukaże się moja druga książka, ale tym razem w postaci ebooka.

Będzie to majsterkowanie dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.

„Latem dzieci się nie nudzą”

Zapisz się do newslettera, aby jako pierwszy dowiedzieć się o premierze.

Moja aranżacja drewnianego tarasu!

Wydzielenie stref

Dzięki temu, że drzwi wejściowe do domku są na środku, to mogłam mój drewniany taras podzielić na dwie części. Jedna to wypoczynkowo-jadalna, gdzie stoi komplet wypoczynkowy ze stołem, a druga roboczo-rozrywkowa, gdzie jest grill, szpula, na której trzymam konewki, odżywki itd. oraz huśtawka. Ta pierwsza to strefa czysta, a druga brudna. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej mi utrzymać porządek mając 3 facetów i kota.

drewniany taras

Meble na taras

Oczywiście można zrobić je samemu i u mnie przez wiele lat na tarasie królowała ławka zrobiona z łóżka piętrowego, fotele z odzysku i duży stół. Po latach przyszedł czas na zmiany i na tarasie pojawiła się kanapa, dwa fotele i stół imitujące rattan. Są mega lekkie, łatwo je rozłożyć i schować na zimę. Tego nam było trzeba.

drewniany taras

drewniany taras

Firanki

To jest mój hicior od 3 sezonów i taras bez firanek wygląda na dziwnie pusty. Najtańsze firanki z IKEA świetnie się sprawdzają. Wiszą cały sezon, non stop. Piorę je po sezonie i tyle. Powiesiłam je na lince do prania i kilku haczykach, na które naciągam linkę. Świetnie wygląda drewniany taras z zewnątrz, a od środka jest dużo przytulniej. 

drewniany taras

Dywan

Też się do niego przyzwyczailiśmy przez lata, bo przez kilka lat leżał na tarasie dywan z PCV z Biedry. Teraz już mi nie pasował, ale na szczęście był już tak brudny, że z czystym sumieniem kupiłam w IKEA nowy dywan (oczywiście przystosowany do użytku na zewnątrz), który idealnie pasuje do poduszek na meblach. Miło też jest siedzieć na tarasie z bosymi nogami.

Lampiony, lampki i świece

Myślę, że jak raz się zacznie człowiek otaczać lampionami, lampkami i świecami to już tak mu zostaje na całe życie. Zaczyna się od jednej świeczki, a potem ma się armię lampek choinkowych, lamp solarnych, lampionów na świece, świeczników i w końcu samych świec. Jednak nie ma nic przyjemniejszego niż wieczór na tarasie przy świecach.

drewniany taras

Kwiaty

Oczywiście taras powinien tonąć w kwiatach. To one nadają przytulności, charakteru, a także tworzą klimat tego dodatkowego pokoju na dworze. U mnie w donicach królują paprocie i pelargonie, a w korytkach komarzyca już próbuje zwisać, a nad nią górują kwiatostany pelargonii.

drewniany taras

Myślę, że te wszystkie elementy tworzą spójną całość, a taras, mimo że jest spory, nie wydaje się pusty, ani też zagracony. Jest tu przestrzeń do wypoczywania, gry w planszówki, wspólnego jedzenia posiłków, relaksu, ale także pracy. Taras służy nam przez całe dnie i wieczory, czy słońce, czy deszcz. Tak naprawdę to on jest najważniejszym pomieszczeniem w domku, bo po to jedzie się na działkę, aby cały czas przebywać na świeżym powietrzu. 

Zapraszam na mój Instagram!

Artykuł Jak urządzić drewniany taras? Moje sposoby na wyjątkowy klimat. pochodzi z serwisu Twoje DIY.


Nowy drewniany taras w moim leśnym ogrodzie

$
0
0

W moim ogrodzie wszytko jest pięknie zagospodarowane. Jednak nie wszystko były wykorzystane, bo od jakiegoś czasu duża piaskownica poszła w zapomnienie. Dzieci podrosły i już nie miał się kto w niej bawić. Likwidacja tej przestrzeni była dość kłopotliwa, bo znowu trzeba by było wybrać piasek, wywieźć, zastąpić ziemią i posiać trawę. Z drugiej strony ta przestrzeń jest nam potrzebna na leżaki i piłkarzyki, bo te nie mogą stać na trawie ze względu na podlewanie automatyczne. To wymyśliłam, aby piaskownicę przemienić w drewniany taras, a zarazem przestrzeń rozrywkową na ogrodzie. Wpadłam do Bricomarché po materiały i zakasałam rękawy. 3 dni pracy (lekko nie było) i mam to. Cudowne miejsce do opalania, huśtania i grania w piłkarzyki.

jak zrobić drewniany taras

Jak zrobić drewniany taras?

Ten projekt jest bardzo wyjątkowy, bo ten taras nie był prosty do wykonania. Piaskownica ma nieregularne kształty, a ja chciałam, wpuścić taras w obrzeże ogrodowe.

Materiały:

Zaczęłam od pomalowania kantówek. Zrobiłam to resztkami lakierobejcy, które została mi z różnych innych projektów.

Kiedy kantówki wyschły przycinałam je, aby dopasować do piaskownicy.

Piaskownice wygrabiłam porządnie i wyrównałam, ile się dało. Na tym podłożu układam kantówki.

Docinałam deski, a następnie malowałam je od tyłu, aby je zabezpieczyć.

Ponieważ pośrodku piaskownicy są drzewa, to od nich zaczęłam układanie drewna. Deski docinałam tak, aby ich łączenie trafiało na kantówkę.  

Deski przybijam gwoźdźmi.

Krawędzie dopasowuję do obrzeży. Wycinam kształty wyrzynarką.

Między deskami chciałam zachować równe odległości i między każdą wkładałam dwie cienkie listewki.

Zbicie tego tarasu zajęło mi sporo czasu, ale już dlatego widoku było warto.

Kolejny krok to malowanie. U mnie w lesie najlepiej sprawdza się lakierobejcą. Użyłam koloru mahoń, aby dopasować drewniany taras do obrzeży ogrodowych.

Zobacz także film z budowy tarasu.

Tak było.

Tak jest.

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

jak zrobić drewniany taras

Ten taras był wart tej pracy, bo efekt przerósł moje najśmielsze wyobrażenia. Całość pasuje do mojego ogrodu, domku i tego, jak spędzamy czas na działce. Teraz można robić też wieczorki taneczne, bo parkiet jest jak znalazł. Teraz leżaki mają swoje stałe miejsce i nie przeszkadzają przy podlewaniu, piłkarzyki są doskonale wypoziomowane, a piłka nie ucieka. Kwietnik z opony też tu doskonale się wpisuje i już zostaje tu na stałe. Jestem dumna z tego pomysłu i nim zachwycona, ale nie mogę być obiektywna, bo sama go wykonałam. :)

Wpis przygotowany z Bricomarché

Artykuł Nowy drewniany taras w moim leśnym ogrodzie pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Ławka ogrodowa DIY z kołami od wozu

$
0
0

Jakiś czas temu moi przyjaciele przywieźli do mnie koła od wozu z prośbą, aby zrobić z nich ławkę do ich ogrodu. Nawet nie musieli mnie prosić o zrobienie takiego DIY :) Od razu wiedziałam, że to z chęcią zrobię, bo uwielbiam takie wyzwania. Po pierwsze należy wymyślić konstrukcję takiej ławki, potem dobrać materiał i wykonać. To coś dla mnie! Z wielką chęcią pojechałam do tartaku i wybrałam piękne deski nieheblowane, nieoszlifowane i bez ściętych boków. Uwielbiam szlifować takie drewno i doprowadzić je do gładkiej postaci. W tym jest jakaś magia, jak widzę, że szlifierka robi cuda z nieheblowanego drewna. A jeszcze jak z tych wszystkich elementów wychodzi taka ławka ogrodowa DIY to już w ogóle rewelacja.

Ławka ogrodowa DIY

Ławka ogrodowa DIY z kołami od wozu

Materiały:

 

Na początek trzeba koła doprowadzić do porządku i szlifuję je papierem ściernym, aby pozbyć się jak najwięcej starej powłoki.

Po oszlifowaniu maluję koła Vidaronem Impregnatem ochronno-gruntującym.

Kiedy koła schną, mogę zająć się deskami na siedzisko i oparcie. Pozbywam się kory.

A potem szlifuję deskę, aby była gładka.

Teraz również deski gruntuję Vidaronem.

Kolejny etap to malowanie kół lakierobejcą dekoracyjno-ochronną. Ona dodatkowo zabezpieczy stare drewno i nada piękny kolor.

To samo robię z deskami, czyli zabezpieczam je lakierobejcą Vidaron.

Kantówkę przycinam na 2 kawałki szerokości kół, a resztę na dwa równe kawałki. Oczywiście je też maluję lakierobejcą.

Pomalowałam wszystko dwa razy i pozwoliłam dobrze wyschnąć.

Kantówkę układam na kole i nawiercam na wylot. 

Kantówkę do kół przykręcam śrubami. To samo robię na drugim kole.

Na tej porzeczce oprę siedzisko ławki.

Siedzisko przykręcam do kantówek wkrętami.

Już taka wersja ławki jest świetna, ale jeszcze zrobię jej oparcie.

Ławka ogrodowa DIY

Krótszy kawałek kantówki również mocuję na śruby do kantówki przykręconej do koła.

Ławka ogrodowa DIY

Do niedokręconych do końca kantówek przykręcam deskę na oparcie.

Ławka ogrodowa DIY

Potem dopiero ustawiam odpowiedni kąt oparcia i porządnie skręcam kantówki śrubami.

Ławka ogrodowa DIY

Zobacz film z wykonania ławki ogrodowej DIY.

Ławka ogrodowa DIY

Ławka ogrodowa DIY

Ławka ogrodowa DIY

Ławka ogrodowa DIY

Ławka ogrodowa DIY

Ciężko nie czuć dumy i satysfakcji patrząc na tę ławkę. Przyznaję się szczerzę, że jestem z siebie dumna i szczęśliwa, że zrobiłam taką piękną ławkę ogrodową DIY dla moich przyjaciół. Już wiem, że im też się podoba, więc rosnę w oczach. Mam nadzieję, że skorzystacie z tego pomysłu i też stworzycie coś tak wyjątkowego do swoich ogrodów.

 

Zobacz inne ogrodowe DIY!

Wpis przygotowany we współpracy z Vidaron.

Artykuł Ławka ogrodowa DIY z kołami od wozu pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską, aby była z nami przez cały rok?

$
0
0

Od wielu lat pokazuję Wam pomysły na dekoracje z gwiazdą betlejemską w roli głównej. Dla mnie nie ma świąt bez tego wyjątkowego kwiatu, który jakimś cudem zakwita na Boże Narodzenie i do tego swoim kształtem przypomina gwiazdę betlejemską. Przypadek? Nie sądzę. Poinsecja rozgościła się w domach w XX wieku, kiedy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki domowe. U mnie gwiazda betlejemska jest obowiązkowym zakupem przed świętami – tak samo jak choinka. W zeszłym roku pokazałam Wam, jak przygotowuję świąteczne flower boxy z poinsecją, a jeszcze w poprzednich latach dekoracje z gwiazdy betlejemskiej. W tym roku chcę Wam powiedzieć jak pielęgnować poinsecję, aby była z Wami nawet przez cały rok.

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską,
aby była z nami przez cały rok?

Zacznę od tego, że naprawdę można cieszyć się poinsecją przez cały rok. Rok w rok prowadzę warsztaty dla blogerów na Blogowigilii i tam ozdabiamy gwiazdy jak szaleni. Każdy uczestnik warsztatów zabiera gwiazdę ze sobą do domu, a po roku, na warsztatach, spotykam te same osoby i wtedy słyszę, że zeszłoroczne gwiazdy nadal z nimi mieszkają całe i zdrowe. Można? Można. Tylko trzeba wiedzieć jak.

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Zadbaj o poinsecję!

  1. Kupując gwiazdę zadbaj o to, aby transport z marketu czy kwiaciarni odbył się w papierze. Wtedy unikniesz opadania liści zaraz na wstępie, kiedy roślina przeżyje szok temperaturowy.
  2. Poinsecja lubi światło – najlepiej czuje się na parapecie, czyli tam, gdzie ma go pod dostatkiem.
  3. Gwiazda betlejemska nie lubi przeciągów i nagłych zmian temperatur. Lubi, kiedy w mieszkaniu nie jest za ciepło, unikajmy stawiania jej blisko kaloryfera.
  4. Roślina musi mieć stale wilgotno – wystarczy ją jeden dzień przesuszyć i liście zaczną opadać.
  5. Kiedy gwiazda przekwitnie, to nie ma co się załamywać. Należy przyciąć pędy i spokojnie czekać na nowe odrosty.
  6. W okresie wegetacji nie trzeba jej tak często podlewać. 
  7. Roślina znowu zakwita późną jesienią, kiedy ma mniej światła.

 

Moje gwiazdy betlejemskie z poprzednich lat!

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

W tym roku znowu poprowadzę superwarsztaty dla blogerów na Blogowigilli i już nie mogę się tego doczekać, bo to superprzyjemność widzieć ile radości jest ze wspólnego tworzenia. Obcy ludzie siadają obok siebie, ramię w ramię, a po udekorowaniu gwiazdy wstają od stołu jako dobrzy znajomi. Dzięki warsztatom poznajemy się, rozmawiamy, dobrze spędzamy czas i tworzymy. Takich chwil nam w życiu brakuje, a na Blogowigilli właśnie je łapiemy. Gwiazdy betlejemskie nas po prostu łączą. Mam nadzieję, że i Was w tym roku połączy wspólne dekorowanie domu, szykowanie potraw na święta i czas z rodziną. Tego nam wszystkim życzę.

 

Post przygotowany we współpracy ze Stars for Europe / Stars Unite Europe

Artykuł Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską, aby była z nami przez cały rok? pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Prawidłowa wertykulacja trawnika krok po kroku

$
0
0

Jeżeli nigdy nie robiłeś wertykulacji trawnika, to dobrze trafiłeś, bo u mnie dowiesz się, jak i po co należy to robić! Każdy, kto założył trawnik włożył w to swoją pracę i pieniążki i chce, aby ten trud nie poszedł na marne i dlatego raz w roku powinien wykonać wertykulację trawnika. Trawa powszechnie jest uważana za roślinę łatwą w utrzymaniu, a to nie do końca jest prawdą. Każdy, kto myśli, że wysieje ziarna traw i to wystarczy jest naprawdę w dużym błędzie. W moim ogrodzie to trawnik wymaga ode mnie najwięcej pracy i uwagi. Codzienne podlewanie, cotygodniowe koszenie, co 4-6 tygodni nawożenie i, w przypadku mojego ogrodu, raz w miesiącu grabienie igieł i szyszek, bo trawnik jest w lesie sosnowym. 

wertykulacja trawnika

Po co i kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika to zabieg, który ma na celu pozbycie się mchu i filcu, czyli mieszaniny martwych i suchy źdźbeł trawy, które zostają po koszeniu. Wertykulacja to nic innego jak porządne wygrabienie trawnika. Oczywiście można to wykonywać grabiami, ale jest to trudne do wykonania, szczególnie kiedy trawnik jest gęsty. Tu z pomocą przychodzi wertykulator, którym dość szybko jesteśmy w stanie odgruzować nasz trawnik.

Wertykulację wykonuje się wiosną, najlepiej na samym jej początku i powinno się ją powtórzyć jesienią. Jednak to zależy od kondycji trawnika. Ta wiosenna wertykulacja trawnika jest najważniejsza, aby nasza trawa w sezonie miała dobre warunki do wzrostu. Usunięcie poprzez wertykulację mchu, chwastów i filcu daje trawie dostęp do światła, wody i nawozu oraz tworzy przestrzeń do rozrastania się.

Wertykulację wykonuje się na dwuletnim trawniku. W pierwszym roku trawa jest słabo ukorzeniona i wertykulator zrobi jej tylko krzywdę.

Mój trawnik z pozoru wygląda całkiem nieźle, ale jak podejść i przyjrzeć mu się z bliska, to sam mech, o ilości igieł po zimie nie wspomnę.

Wertykulacja trawnika krok po kroku

Krok 1

Kosimy trawę na krótko (oczywiście wtedy, kiedy jest taka potrzeba) i podkaszarką wykańczamy przy płocie i rabatkach. Będzie łatwiej się pracowało wertykulatorowi.

wertykulacja trawnika

Krok 2

Przejeżdżamy wertykulatorem raz przy razie, tak jak zwyczajowo jeździmy kosiarką. Wertykulator powoduje przecięcie darni na wysokości 5 mm do nawet 45 mm i sami możemy to regulować.

wertykulacja trawnika

Duża część naszych odpadów powinna trafić do kosza wertykulatora. Na zdjęciu poniżej dobrze widać, że wertykulator pięknie wyciąga mech, suchą trawę i, w przypadku mojego ogrodu, igły, szyszki i niewielkie gałązki. 

Krok 3

Jeżeli jest taka potrzeba, a nasz trawnik jest bardzo mocno zaniedbany, to przejeżdżamy wertykulatorem jeszcze raz, ale w poprzek.

wertykulacja trawnika

Krok 4

Teraz czas na wygrabienie trawnika i wyczyszczenie go z tego wszystkiego, czego nie zebrał. To bardzo ważne, aby pozbyć się tego.

Krok 5

Do nawożenia trawnika na wiosnę, używam nawozu do trawników z mchem, bo zawiera on dużo wapnia, które skutecznie usuwa mech, a inne składniki powodują, że trawa jest soczyście zielona. Nawożenie wykonujemy siewnikiem, aby nawóz równo rozłożyć i jeździmy raz przy razie. Jeżeli gdzieś nie dojedziemy z nawozem, zauważymy to dość szybko, jak trawa urośnie, bo wtedy trawnik będzie miał plamy i nie będzie równo wybarwiony. 

Uwaga dla wszystkich, którzy nawożą pierwszy raz !

Na początek polecam ustawić sobie niewielkie rozrzucanie nawozu, ponieważ zbyt duża jego ilość wypali nam trawę. Lepiej dać mniej i za kilka tygodniu spróbować więcej niż stracić część trawy.

Zawsze po wysypaniu nawozu porządnie podlewam trawnik, aby nawóz częściowo rozpuścić (najfajniej jest, jak po nawożeniu pada intensywnie deszcz – warto patrzeć na prognozę pogody i nawozić przed deszczem).

Krok 6

Po wertykulacji często zostają miejsca lub plamy, gdzie trawy nie ma lub jest jej mniej i tam robimy dosiewkę. Używam tych samych nasion, które służyły mi do założenia trawnika. Trawę można wysiać ręcznie (bardzo to lubię) lub siewnikiem.

Krok 7

To intensywne podlewanie trawnika przez najbliższe tygodnie, jeżeli nie występują opady. Aby wysiane przez nas nasiona wzrosły, muszą mieć wilgotno przez cały czas. Wtedy spęcznieją i zaczną puszczać korzenie oraz pojedyncze źdźbła.

Po wertykulacji trawa jest przerzedzona, ale po 3–4 tygodniach trawnik będzie wyglądał doskonale. Wzrosną nasiona z dosiewki, trawa będzie soczyście zielona, a murawa bujna i zdrowa. 

wertykulacja trawnika

wertykulacja trawnika

wertykulacja trawnika

wertykulacja trawnika

W tym roku ogród wymagał ode mnie dużo pracy i spędziłam sporo godzin popołudniowych i weekendowych, aby odgruzować ogród po zimie. Niestety, kiedy zima jest łagodna, to mech ma ogromne pole do popisu. Jest wilgotno i niszczyciel trawników skutecznie to robi. Kiedy mamy mróz i śnieg, mech się usypia, ale kiedy zima jest łagodna, to cały czas się rozrasta. Na szczęście wertykulacja trawnika po zimie pozwala się mchu pozbyć i dzięki temu znowu można się cieszyć piękną trawą przez cały sezon.

Obserwuj mnie na Instagramie!

Artykuł Prawidłowa wertykulacja trawnika krok po kroku pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Zabawki DIY do ogrodu – 5 ciekawych pomysłów

$
0
0

Pogoda pozwala już na zabawy na dworze i w ogródku oraz balkonie, a na dodatek za chwilę mamy Dzień Dziecka i co jak co, ale fajnie dla dzieci zrobić coś wyjątkowego. Zabawki, którymi można bawić się w domu i ogrodzie w zależności od pogody. Chyba każdy maluch marzy o namiocie pod chmurką, sklepie, kuchni czy warsztacie, a z moimi tutorialami stworzycie świetne zabawki DIY do ogrodu. Najlepsze jest to, że te zabawki będą dużo tańsze, niż jakbyście chcieli kupić ich odpowiedniki. Do ich wykonania możecie też użyć starych skrzynek po jabłkach, nieżywanych firanek, czy odpadów drewna.

zabawki DIY do ogrodu

5 pomysłów na zabawki DIY do ogrodu

 

Sklep ze skrzynek

Zabawa w sklep jest świetna i można taki sklep wykonać z dwóch skrzynek, a tutaj zobacz jak sklep wykonać.

zabawki DIY do ogrodu

 

Tipi z firanki

Ze starej firanki i czterech kijów można wyczarować namiot do zabawy i spędzania czasu na dworze. Tutaj link.

zabawki DIY do ogrodu

 

Warsztaty do zabawy

Przygotowałam prostą konstrukcję warsztatu do zabawy i powiem Wam, że nie tylko chłopcy się z niego ucieszą. Zobacz link do tutorialu.

 

Letnia kuchnia

Kto nie lubił się bawić w gotowanie i robienie babek z piasku? Dajmy taką zabawę też naszym dzieciom i zróbmy kuchnię wg tej instrukcji.

 

Stragan – warzywniak

Handlowanie owocami i warzywami to zajmujące zajęcie i dzieci lubią to robić, szczególnie jak mają do tego taki oto stragan. Tutaj link do wpisu.

To były zabawki DIY do ogrodu!

Te zabawki do ogrodu można zrobić razem z dziećmi i wtedy fajnie spędzimy czas oraz pokażemy dziecku nowe umiejętności. Dzisiaj powinniśmy stawiać na samodzielność dzieci i uczyć je podstawowych umiejętności technicznych, jak wbijanie gwoździ, malowanie, czy cięcie piłą. Jak to mówią „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

 

Obserwuj mnie na Instagramie!

 

Artykuł Zabawki DIY do ogrodu – 5 ciekawych pomysłów pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Doniczki z ręcznika i betonu – jak zrobić?

$
0
0

Doniczki z ręcznika i betonu to ostatnio uwielbiane przez wielu ogrodników i fanów kwiatów DIY do ogrodu. Pewnie ten pomysł ma tylu samo zwolenników co przeciwników, ale ja postanowiłam pokazać Wam, jak je wykonać krok po kroku. Sama nie miałam do nich przekonania, ale samodzielne ich wykonanie naprawdę wciąga i daje satysfakcję z wykonania, więc może warto temu pomysłowi dać szansę. Na pewno fajne jest to, że z ręcznika można wykonać coś o tak ciekawej formie, a trochę farby może taką doniczkę z ręcznika ciekawie odmienić i dopasować np. do różowych pelargonii, które uwielbiam.

doniczki z ręcznika

Jak zrobić doniczki z ręcznika i betonu?

Materiały:

  • ręcznik
  • beton
  • naczynie jako forma
  • wiaderko do betonu
  • wkrętarkę z mieszadłem
  • rękawiczki
  • farba w sprayu

Na początek trzeba rozrobić beton. Używamy podwójnej ilości wody, niż podaje producent betonu.

Ręcznik przycinamy – przede wszystkim wycinamy brzegi z metkami, zawieszkami i wzorem.

Ręcznik moczymy dokładnie w betonie i zostawiamy na pięć minut, aby porządnie nasiąknął betonem.

Wyjmując ręcznik, odciskamy nadmiar betonu – tak jak wyciskamy mokry ręcznik.

doniczki z ręcznika

Ręcznik rozwieszamy na pojemniku, doniczce, osłonce, wiaderku itp. Układamy fałdy ręcznika tak, aby ładnie się układały, chociaż to w zasadzie samo się robi. U mnie osłonki na doniczki z mokrym ręcznikiem zawiesiłam na deskach, które umocowałam w skrzynce. Tak doniczki spokojnie schły dobę.

Po wyschnięciu ręcznika bez problemu można go zdjąć z formy.

Taką doniczkę z ręcznika można pomalować np. farbą w sprayu.

U mnie doniczki pomalowałam najpierw na biało, a dół wykończyłam różowym kolorem.

Zobacz też film o tym, jak wykonać doniczki z ręcznika i betonu!

Pelargonia – królowa kwiatów rabatowych

Do moich doniczek z ręcznika wsadziłam przepiękne różowe pelargonie rabatowe, bo to najbardziej trwałe kwiaty, jakie znam do doniczek i korytek. O pelargonii pisałam obszernie w zeszłym roku – TUTAJ – bo to od lat moja ulubienica, która znosi wszystko. Południowe słońce, cień, a nawet to, że zapomnisz ją podlać raz czy drugi. Wystarczy do każdego podlewania dodać trochę odżywki i pelargonia odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami. Nadaje się też do robienia kompozycji z innymi kwiatami. Moja ulubiona wersja to pelargonia i komarzyca, a tu użyłam bakopy. 

doniczki z ręcznika

doniczki z ręcznika

doniczki z ręcznika

doniczki z ręcznika

doniczki z ręcznika

Sami musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy takie doniczki z ręcznika są hitem czy kitem. Wiem jedno – bardzo fajnie i łatwo się je robi i absolutnie rozumiem, że to może wciągać i że można poczuć satysfakcję z wykonania doniczki własnoręcznie. Też to poczułam i teraz te doniczki mi się podobają.

 

 

Odwiedź mnie na Instagramie!

Projekt powstał w ramach kampanii unijnej Europe in Bloom, wspieranej przez Pelargonium for Europe

Artykuł Doniczki z ręcznika i betonu – jak zrobić? pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Jak dbać o trawnik, aby był gęsty i zielony?

$
0
0

Jak dbać o trawnik? – to pytanie przewija się u mnie za każdym razem, kiedy wstawię zdjęcie na Instagramie czy Facebook Twoje DIY. Zachwyt z pewnością budzi już sam fakt posiadania trawnika w lesie sosnowym, ale też nie da się ukryć, że trawnik mam wzorowy. O samym zakładaniu trawnika napisałam TUTAJ i warto przeczytać ten wpis, bo bardzo błędne jest myślenie, że wystarczy wysypać ziarna i będziemy mieć trawę. Dobre przygotowanie terenu to podstawa dalszych losów trawy w naszym ogrodzie. U mnie trawa jest najbardziej wymagającą rośliną w ogrodzie. Najwięcej czasu jej poświęcam, najwięcej muszę ją pielęgnować i przy niej chodzić. A ponieważ dostaje mnóstwo zapytań, jak dbam o trawnik, aby był gęsty i zielony, to dzisiaj spisuję tu moją całą sezonową pielęgnację.

Jak dbać o trawnik, aby był gęsty i zielony?

Wertykulacja

Zabieg, który należy wykonać raz, dwa razy w roku, aby dać trawie szansę na lepszy rozrost i dostarczenie odpowiedniej dawki światła. O samej wertykulacji piszę bardzo dokładnie TUTAJ. Koniecznie to przeczytaj!

Koszenie

Koszę trawę raz w tygodniu nawet, wtedy kiedy jeszcze nie muszę tego robić, bo trawnik nie urósł za dużo. Częste koszenie pobudza trawę do intensywnego wzrostu, dlatego też jak chcemy piękny i gęsty trawnik, musimy być regularni w koszeniu murawy.

W czasie deszczowych dni warto trawę kosić bardzo nisko, ponieważ będzie ona nam szybko rosła, ale za to w upały podnosimy ostrze kosiarki. Dzięki temu, że trawa jest wyższa, sama robi sobie cień i zatrzymuje więcej wilgoci. Zbyt nisko ścięta trawa to najczęstszy błąd w upalne i suche lato. Podłoże szybko wysycha, a co za tym idzie, też usycha trawa w mocno nasłonecznionych miejscach.

Podlewanie

Podlewanie to dość indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników. W upalne dni trzeba trawnik podlewać nawet i codziennie, w chłodniejsze co 2-3 dni. Jednak jeżeli mamy tak zacienioną działkę, jak ja to można to robić nawet rzadziej. Ważne, aby podlewać trawę wieczorem, a jeszcze fajniej nad ranem (u mnie tak jest, ponieważ mam podlewanie automatyczne, o którym możesz poczytać TUTAJ). Podlewanie w pełnym słońcu pali rośliny, ponieważ woda działa jak soczewki skupiające promienie. Tego trzeba unikać. 

Prosty sposób na stwierdzenie czy Twój trawnik potrzebuje dzisiaj wody, to po prostu sprawdzenie podłoża ręką. Jeżeli jest wilgotne, to odpuszczamy, jeżeli jest sucho, to trzeba brać węża do ręki. Zbyt mokry trawnik jest bardziej narażony na rozrastanie się mchu i chorób grzybowych. Tutaj też należy zachować umiar.

Nawożenie

To moja ulubiona część pielęgnacji, bo odpowiednio dobrany nawóz zmienia całkowicie nasz trawnik. Od lat używam „Mistrzowski trawnik z mchem” Florovita i to on nadaje mojej murawie piękny zielony (czasami, aż niewiarygodnie zielony) kolor i na dodatek trawa jest bardzo dobrze odżywiona, świetnie rośnie i doskonale gęstnieje. Nawóz ten występuje, jako mikrogranulat, więc szybciej się rozpuszcza. Nawóz rozsypuję siewnikiem. Tu trzeba trochę poeksperymentować, bo za mało nawozu niedobrze, za dużo popali nam trawę. Dlatego polecam na początku mniej wysypać i sprawdzić, jaki będzie efekt. Ewentualnie przy ponownym nawożeniu wysypać nawozu więcej. Nie polecam robić tego z ręki – to się nigdy nie udaje.

Nawożenie robię raz w miesiącu. Nawóz „Mistrzowski trawnik” walczy też z mchem, który w lesie ma duże pole do popisu. Po nawożeniu intensywnie podlewam, aby nawóz się rozpuścił oraz równomiernie rozłożył. Warto rozsypać nawóz przed deszczem, czyli trzeba śledzić prognozy pogody.

Chwasty

Dobra pielęgnacja trawnika, czyli wertykulacja, regularne koszenie w dużej mierze zapobiega pojawianiu się chwastów, ale jeżeli już są, to warto trawnik spryskać „Chwastoxem” Ziemowita. Działa on tylko na rośliny dwuliścienne, więc nasza trawa jest absolutnie bezpieczna, bo jest jednoliścienna. Spryskujemy trawnik, a chwasty wchłaniają go poprzez liście do korzenia i cała roślina obumiera. Robimy to doraźnie w razie potrzeby. 

Grabienie

W moim ogrodzie dochodzi jeszcze jeden punkt pielęgnacji trawnika, czyli grabienie, ponieważ mam mnóstwo spadającyh igieł i szyszek. Tego, co spada z drzew, należy się szybko pozbywać wygrabiając murawę. Fajnie jest, jak część tego wciągnie kosiarka przy koszeniu.

Jestem bardzo duma z mojego leśnego ogrodu. Jest to zielona wyspa w lesie i aż bije kolorem po oczach. Pielęgnuję go sama i dużo kosztuje mnie to pracy i siły, ale zdecydowanie to moja odskocznia od codzienności. Mimo że to wysiłek fizyczny, to i tak się przy tym odpoczywa, a jak patrzę na mój ogród to mam niesamowitą satysfakcję, że takie piękne miejsce udało mi się stworzyć i że mogę się z Wami dzielić swoją wiedzą na temat ogrodu.

 

Zobacz także:

19 roślin, które będą rosły w zacienionych miejscach!

Jak zrobić ogrodzenie działki płotem lamelowym?

Pielęgnacja ogrodu na jesień

Artykuł Jak dbać o trawnik, aby był gęsty i zielony? pochodzi z serwisu Twoje DIY.


8 ogrodowych DIY, które zrobisz sam

$
0
0

Jak jest sezon ogrodowy to moje życie tylko wokół ogrodu się toczy. Spędzam dużo czasu na pielęgnacji działki i roślin, a także na tworzeniu ogrodowych DIY, bo wiosną i latem tak już mam. Przez lata na blogu zebrało się sporo postów o pomysłach „zrób to sam” oraz o pielęgnacji ogrodu. Tak to już z blogerami, że tworzą to, co im w duszy gra i jakoś się im życie toczy. Moje kręci się wokół mieszkania, ogrodu i domku letniskowego, więc tych tematów u mnie najwięcej. Zebrałam dla Was kilka kultowych postów ogrodowych DIY, które bez problemu sami wykonacie.

ogrodowych DIY

Poznaj 8 ogrodowych DIY, które zrobisz sam!

1. Ławka z kołami od wozu

To bardzo nietypowe, ale też klimatyczne zrób to sam. Wydaje się trudne, ale wcale takie nie jest. Jeżeli ja zrobiłam to sama, to Ty też dasz radę! TUTAJ zobacz wpis oraz film z realizacji.

ogrodowych DIY

2. Romantyczna huśtawka

Czasami wystarczy deska, lina i trochę wyobraźni, aby zrobić sobie wyjątkowe miejsce do zabawy, wypoczynku czy do zdjęć na rodzinnej imprezie. Zobacz, jak łatwo zrobić taką romantyczną huśtawkę.

ogrodowych DIY

3. Pergola ogrodowa

Pergolę wykonałam do ozdobienia wjazdu, która zarasta teraz dzikim winem i pięknie prezentuje się teraz wejście na działkę. TUTAJ zobacz, jak prosto ją wykonać.

4. Doniczki z ręcznika i betonu

Ten tutorial okazał się prawdziwym hitem i nie może go tu zabraknąć, a jeżeli masz ochotę na takie doniczki, to zobacz, jak łatwo możesz je wykonać dla siebie.

ogrodowych DIY

5. Taras zewnętrzny

Mój powstał po dużej, niewykorzystywanej piaskownicy. Zrealizowałam go całkowicie sama, a taras wyszedł boski. Zobacz TUTAJ, jak go przygotowałam.

6. Lampki solarne na drewnie

Nawet zwykłe lampki solarne można niezwykle odmienić. Wpadłam na pomysł, aby solarne kule umocować na drewnianych pieńkach, a TUTAJ znajdziesz tutorial.

ogrodowych DIY

7. Drewniane schody do domku

Długo myślałam nad solidną konstrukcją schodów, które też pasowałyby do mojego leśnego domku. Udało się – schody mają 5 lat i świetnie się spisują. TUTAJ masz całą instrukcję krok po kroku.

8. Huśtawka z palet

To był superpomysł i świetnie wyszła taka huśtawka, tym bardziej że niewiele mnie kosztowało to DIY, a jeżeli chcesz ją wykonać, to zobacz TUTAJ.

 

 

Artykuł 8 ogrodowych DIY, które zrobisz sam pochodzi z serwisu Twoje DIY.

Zrobiłam kwietnik z opony do mojego ogrodu!

$
0
0

Długo zabierałam się do tego pomysłu, ale w tym roku już mówię – basta, trzeba działać! Kwietnik z opony można przygotować na kilka sposobów. Nie jestem fanką łabędzi z opon, które niestety można znaleźć w polskich ogrodach. Dlatego chciałam pokazać jak oponę można uszlachetnić, nadać jej nowego wyglądu i podnieść jej wartość. Nie chciałam, aby ten pomysł wyszedł tandetnie czy żeby było zbyt przekombinowany. Zależało mi na takim efekcie, który wpisze się w każdy balkon, taras, ogród. I powiem Wam jedno – taki właśnie efekt udało mi się osiągnąć ;)

kwietnik z opony

Jak zrobić kwietnik z opony?

Materiały:

Zaczynam od wycięcia w sklejce koła, ciut mniejszego od średnicy opony.

Z kantówki przycinam cztery kawałki po 30 cm, a następnie ścinam im końce pod kątem 15°.

Taki zestaw będzie podstawą kwietnika.

Na sklejce odrysowuję nogi, aby móc je dobrze przykręcić.

Nogi przykręcone.

Cały koziołek maluję lakierobejcą, aby kwietnik mógł stać na dworze.

Moją konstrukcję zostawiam do wyschnięcia.

Na sklejkę nakładam klej Fix All Turbo Soudal, bo tylko tego typu klej sklei dobrze sklejkę i oponę.

Przyklejam sklejkę do opony i zostawiam na 20 minut, bo tyle czasu potrzebuje klej, aby skutecznie połączyć elementy.

Następny krok to owinięcie opony liną jutową. Tutaj też do klejenia używam klej FIX All Turbo Soudal. Najpierw nakładam klej…

… a potem przykładam linę i dociskam przez chwilę, aby klej załapał i kleję dalej.

Zobacz jak zrobić kwietnik na filmie.

Teraz wystarczy włożyć kwiaty do kwietnika z opony i cieszyć się nim w ogrodzie, balkonie albo tarasie.

kwietnik z opony

kwietnik z opony

kwietnik z opony

kwietnik z opony

kwietnik z opony

kwietnik z opony

U mnie taki kwietnik z opony pasuje doskonale do leśnego ogrodu, pełnego drewna i zieleni.  Mam teraz miejsce na kolejne kwiatki, a tego nigdy za wiele :) Kwietnik będzie mnie cieszył przez wiele lat, mam o jedną oponę w piwnicy mniej i trochę przysłużyłam się Matce Ziemi, że wykorzystałam oponę, która rozkłada się aż 100 lat. Dlatego zachęcam Was do zagospodarowania starych opon do takiego fajnego DIY.

 

Zobacz też inne moje ogrodowe DIY.

Wpis przygotowany z marką Soudal

Artykuł Zrobiłam kwietnik z opony do mojego ogrodu! pochodzi z serwisu Twoje DIY.